top of page

Äntligen Crazy Hair Day!!!!


 


 

Äntligen crazy hair day. Det är en tradition, som funnits på skolan, men som kommit av sig. Efter pandemin kom mycket i hela samhället av sig och då behöver man upptäcka roligheter på nytt.En åttaårig elev har drivit frågan under några månader.Denna åttaåring har fått denna dag att ske, genom att inte släppa frågan och argumentera för den. Hon har fått uppleva att elevinflytande fungerar och att hennes idé har tagits på allvar. Åttaåringen berättade hur mamma gick upp extra tidigt och fixade hennes hår och ögonen riktigt strålade. Inte bara hennes hår är fixat, utan överallt på skolgården så kan man se olika färger och frisyrer.

Även några lärare har hängt på. En lärare har gaffel, kniv och lite plastglas i håret och hennes hår ser ut som en tallrik med nudlar. En annan lärare har färgat håret rosa dagen till ära.Bland barnen så har många gjort sina hår till pennskrin och bakelser, samt mycket annat. Idéen att återinföra en sådan här dag var dock hennes. Åttaåringens.Så vad skulle du välja att göra med ditt hår?


Vad skulle du välja?

  • Tuppkam

  • Rengbågsfärgat hår

  • Hår med godis i


267 views0 comments

Comments


bottom of page